Reader Comments

Fryrë dërçikth - Shkaqet, simptomat dhe Trajtimi

by Mr Wendy Pugh (2017-02-08)


Ref:Swollen Uvula - Causes, Symptoms, Treatment, Surgery and Remedies

Dërçikth, që është bell-formë organ varur nga qiellëz tuaj të butë në pjesën e prapme të gojës, është menduar të jetë një produkt i evolucionit të njeriut.

Dërçikth duket pak si një rrushit varur, dhe disa njerëz gabim atë për bajamet.

Simptomat fryrë dërçikth

Ajo është mjaft e pazakontë për t'u marrë me një dërçikth fryrë, por nëse kjo ndodh, kjo çështje mund të shkaktojë simptoma të ndryshme bazuar në inflamacion që ndodh përreth dhe në dërçikth.

Në shumë raste, indet dhe strukturat përreth të bymehet dhe bëhet i përflakur.

Disa nga simptomat e zakonshme që mund të ndodhë kur ju keni një dërçikth fryrë përfshijnë: (3,4,5,6)

Tepër goja e thatë, edhe në qoftë se ju pini shumë ujë

Një dhimbje të fytit dhe dhimbje se ndjehet disi si grykët

ndryshimet e zërit dhe ngjirurit e zërit

Gagging për shkak të stimulimit të gag refleks

Acarim në fyt

bajamet fryrë dhe të përflakur

problemet gëlltitjes

Ndjenja si kollitjes edhe në qoftë se nuk ka gëlbazë ose pështymë

dërçikth zgjeruar që mund edhe të prekë gjuhën

njolla të bardha ose gunga në dërçikth

Drooling që të bëhet e pakontrollueshme

ndjenja e vazhdueshme e mbytje

ethe

Skuqje dhe ënjtje e dërçikth dhe përreth indeve

Një dhimbje koke të vazhdueshme

Përzier dhe të vjella

Ndjenja e ngushtësi ose plotësinë në fyt

Nëse jeni duke përjetuar këto simptoma, kjo është një ide e mirë për të parë mjekun tuaj. Megjithatë, në disa raste ju mund të kenë nevojë të kërkojnë trajtim të menjëhershëm mjekësor.

Shih një profesionist mjekësor menjëherë në qoftë se ju të merren me:

Blood ose qelb që vijnë nga dërçikth tuaj, pasi kjo mund të jetë një shenjë se ënjtje e dërçikth ka çuar në një këputje

Nëse keni vështirësi në frymëmarrje ekstreme

Ju ndjeni sikur ju jeni mbytje dhe nuk mund të merrni oksigjen të mjaftueshëm


Trajtimit fryrë dërçikth

MedicationIn disa raste, një dërçikth fryrë do të shkojnë larg më vete ose me përdorimin e mjeteve juridike në shtëpi. Megjithatë, në qoftë se simptomat bëhen ekstreme ose ata nuk do të shkojnë larg, kjo është një ide e mirë për të parë mjekun tuaj për trajtim.

Trajtimi i saktë i zgjedhur do të varet nga shkaku rrënjë të problemit.


Disa nga trajtimet e mundshme një mjek mund të përfshijnë:

Antibiotikët - Që një dërçikth fryrë shpesh shkaktohet nga një infeksion, antibiotikët mund të jetë e nevojshme për të trajtuar infeksionin themelor. Lloji i antibiotikut të përshkruara do të varet nga lloji i infeksionit keni të bëni me.

Asnjëherë mos marrë antibiotikë vjetër dhe nëse mjekja një antibiotik për të trajtuar uvulitis tuaj, sigurohuni që ju të merrni të gjitha pilula përcaktuara për të siguruar që ju të shpëtoj të infeksionit plotësisht.

Steroid - Në disa raste, dërçikth tuaj fryrë mund të shkaktohet nga një reaksion alergjik. Kur kjo ndodh, steroid mund të ndihmojë për të zvogëluar skuqje, inflamacion dhe dhimbje, në bazë të Kujdesit Shëndetësor-online.

antibiotikët IV mund të përdoret ose një mjek mund të përshkruajnë steroid me gojë që ju të marrë gjatë rrjedhës së disa ditë. Gjithmonë të marrë steroid drejtuar si.

Antihistamines - Për reaksionet alergjike të cilat nuk janë të rënda, antihistamines mund të punojnë për të reduktuar reagimin e mjaftueshme për të trajtuar në mënyrë efektive problemin me një dërçikth fryrë. Ajo mund të zvogëlojë ënjtje dhe kruarje e dërçikth.

Disa njerëz e gjejnë të efektshme për të marrë një antihistamine OTC menjëherë në qoftë se ata ndjehen të dërçikth dhe indeve përreth duke filluar të rritet për shkak të një reaksion alergjik.

Epinephrine Injections (në rastin e reaksion alergjik të rëndë) - Kur reaksione të rënda alergjike ndodhin që rezultojnë në ënjtje të dërçikth, fyt, gojë, dhe indet përreth, trajtimi emergjent është e nevojshme.

injeksione epinephrine shpesh janë të nevojshme për të trajtuar menjëherë me ënjtje. Në disa raste, injeksione adrenalin mund të përdoret edhe në situata emergjente, si dhe.

Një rritje e Fluids - Në qoftë se ënjtja e dërçikth po ndodh për shkak të dehidrimit dhe një gojë e thatë, atëherë rritja e lëngjeve mund të rekomandohet.

Mjaft Pirja e ujit mund të ndihmojë për të rehydrate gojën dhe trupin, duke ofruar ndihmë në ënjtje, inflamacion dhe dhimbje që ju jeni duke përjetuar në dërçikth.

Medikamente OTC Anti-inflamator dhe painkillers - Ndonjëherë ajo është thjesht një infeksion viral që është duke shkaktuar dërçikth të bëhet i fryrë, të kuqe, dhe të dhimbshme. medikamente antivirale janë në dispozicion dhe mund të përshkruhen në disa raste.

Megjithatë, nëse problemi është shkaktuar nga një infeksion viral, mbi counter medikamente anti-inflamator dhe painkillers shpesh të provojë të dobishme. medikamente anti-inflamator si ibuprofen mund të ndihmojë për të reduktuar ënjtje dhe çdo ethe lidhur me këtë problem.

Acetaminophen është gjithashtu një reducer ethe efektive dhe mund të ndihmojë për të zvogëluar disa dhimbje që vjen me uvulitis shkaktuar nga një infeksion viral. Megjithatë, është e rëndësishme për të siguruar që ju të marrë vetëm këto medikamente drejtuar si në paketë për të shmangur efekte të rënda anësore.
 

Faqja mjeteve juridike

Trajtimi mjekësor mund të jenë të nevojshme në disa raste për një dërçikth fryrë. Megjithatë, në qoftë se ajo nuk është duke shkaktuar probleme me frymëmarrje apo simptoma të tjera të rënda, mjetet juridike në shtëpi mund të jetë e mjaftueshme për të trajtuar çështjen me sukses.

Në vijim janë disa mjete të dobishme në shtëpi ju mund të provoni nëse dërçikth juaj bëhet e ënjtur, e kuqe, dhe e dhimbshme, (9,12)

Remedy # 1 - Salt Water Gargarë - Një nga mënyrat më të mira për të trajtuar dërçikth tuaj fryrë në shtëpi është për të krijuar gargarë tuaj ujë i kripur. Shtoni pak kripë tryezë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe gargarë me ujë, duke qenë të kujdesshëm për të shmangur gllabërim në ujë të kripur.

Gargling rregullisht me ujë të kripur mund të ndihmojë për të zvogëluar disa nga inflamacion dhe dhimbje që ju jeni duke përjetuar.

 

 
Remedy # 2 - Hani Ice Ushqime Ftohtë - Ushqimi disa ushqime akull të ftohtë apo të pirë ujë të ftohtë akull mund të ndihmojë në lehtësimin e disa nga simptomat që vijnë me një dërçikth fryrë.

Gjiri mbi patate të skuqura akull mund të provojë të dobishme, dhe popsicles shpesh ndihen mirë dhe të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve. Pirja e ujit akull mund të provojë qetësues.

Remedy # 3 - Warm Water Honey - Mix një lugë gjelle ose dy mjaltë me një gotë me ujë të ngrohtë dhe përzierje mirë. Pini përzierje, ndërsa të ngrohtë. Mjaltë në ujë është antibacterial dhe mund të ndihmojë për të trajtuar një infeksion bakterial ose viral shkaktuar dërçikth fryrë.

Pirja e ujit të ngrohtë mjaltë mund të ndihmojë në lehtësimin e disa nga ënjtje dhe dhimbje. Ushqimi një lugë çaji mjaltë fushës mund të provojë të dobishme, duke reduktuar acarim dhe ënjtje.

Remedy # 4 - Rritja Vitamina C - Ju mund të marrë një shtesë të vitaminës C ose hani ushqime që përmbajnë shumë vitaminë C për të rritur futje tuaj, ndërsa kanë të bëjnë me një dërçikth fryrë. Kjo është veçanërisht e dobishme në qoftë se ju mendoni se problemi është duke u shkaktuar nga një infeksion themelor.

Sipas Kristin Kirkpatrick, MS, RD, LD nga Klinika Instituti Wellness Cleveland, vitamina C ndihmon në rritjen e sistemit imunitar, duke ndihmuar trupin tuaj të luftuar infeksionet. (13)

Remedy # 5 - Stop Smoking dhe Pirja - Kur ju jeni që kanë të bëjnë me uvulitis, pirja e duhanit dhe të pijshëm do të bëjë vetëm problemin edhe më keq, sidomos nëse ata janë pjesërisht përgjegjës për gjendjen në vendin e parë.

Nëse dërçikth juaj është i fryrë, ju duhet të ndaluar pirjen e duhanit dhe të pijshëm për të ndihmuar në zbutjen e simptomave tuaja. Bisedoni me mjekun tuaj nëse keni nevojë për të ndihmuar të ndaluar pirjen e duhanit.

Remedy # 6 - Indisë Water - Një tjetër ilaç në shtëpi për të përpiqen për të zbutur simptomat e një dërçikth fryrë është ujë shafran i Indisë. Shto? lugë çaji shafran i Indisë në tetë ounces e ujit me pak akull. Mix mirë dhe të lejojë që ajo të ulen për disa minuta. Pini të gjithë me ujë.

Shafran i Indisë është i njohur për të pasur anti-inflamator pronave dhe mund të ndihmojë për të zvogëluar inflamacion i dërçikth.
 

përfundim

Edhe pse uvulitis nuk është një problem shumë i zakonshëm, ai mund të provojë të jetë shumë e pakëndshme për ata që përjetojnë një fryrë, dërçikth përflakur.

Shumë kushte të ndryshme kanë aftësinë për të shkaktuar këtë problem, dhe në shumicën e rasteve, ju do të duhet për të gjetur rrënjët e problemit për të trajtuar atë në mënyrë efektive.

Lajm i mirë është se ju shpesh mund të trajtojë këtë problem në shtëpi me mjetet juridike të mirë në shtëpi. Në shumicën e rasteve, një dërçikth fryrë do të shkojnë larg në disa ditë.

Megjithatë, ajo është gjithmonë e rëndësishme që të kontaktoni një mjek, nëse simptomat nuk zhduken pas disa ditësh.

Kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë nëse keni ënjtje të tepërt të gojës, dërçikth, dhe fytit, ose në qoftë se ju fillojnë të përjetojnë vështirësi në frymëmarrje bashku me dërçikth fryrë.